Investice do podlahy v domě nebo v bytě je jednou za čas nezbytná. Vybereme-li však podlahu s rozmyslem, máme vystaráno třeba na celý život. Co vzít v úvahu, aby nám podlaha dobře sloužila dlouhá desetiletí?
Přírodní vzhled vede
Upřímně řečeno – i když má být tento článek především o technických parametrech, stejně je nakonec vzhled podlahy to nejdůležitější, podle čeho podlahu vybereme. Tak tedy: nejlépe se budeme cítit v interiérech, v nichž je použito dřevo a přírodní materiály. Dřevěná podlaha je proto dlouhodobě ideál a není náhoda, že další vyráběné krytiny (např. laminát, vinyl atp.) svým vzhledem dřevo alespoň napodobují. Dřevo totiž navozuje důvěrnou a přátelskou atmosféru, vzbuzuje pocit bezpečí a tepla. Světlé odstíny rozjasní i malou místnost, tmavé dřevo je zase známkou důstojnosti, tradice a luxusu. Tmavé podlahy prostor opticky zmenšují, ale velkým obývacím pokojům a také třeba ložnicím dodají osobitost.
Dřevěné podlahy jsou obecně známkou dobrého vkusu.
Zdroj: fotobanka
Hodí se na podlahové topení?
V novostavbách už je podlahové topení standard a ne všechny krytiny mají dostatečnou tuhost a vhodnou tepelnou vodivost, aby mohly být takto použity.
U tohoto parametru musíte vždy sledovat co udává výrobce.
Obecně se dá říci, že na podlahové topení se hodí některé druhy dlažby, kvalitní dřevěné třívrstvé podlahy, hybridní dřevěné podlahy a rigidní vinylové podlahy. Na nízkoteplotní vytápění je možné položit i některé vybrané druhy laminátových podlah.
Odolnost povrchu a voděodolnost
Zejména v koupelnách a kuchyních by měly být podlahy, kterým krátkodobě nevadí rozlitá tekutina a vzdušná vlhkost. Spolehlivě odolává osvědčená dlažba. Kdo by toužil po změně nebo přírodním vzhledu podlahy i v koupelně, může zvolit hybridní dřevěné podlahy, nebo rigidní vinyly, které navíc nekloužou ani namočené a jsou zároveň dostatečně odolné proti poškrábání. To znamená, že i v kuchyni s velkým provozem vydrží dlouho jako nové.
Pohodlí pro nohy i uši
Narozdíl od kuchyní, v ložnicích a dětských pokojích vás nebude zajímat voděodolnost, ale nejdůležitější bude pohodlí podlahy. Měla by být příjemná na došlap, přirozeně vlažná i když se pod ní netopí, a také by měla být tichá. Aby vaše kroky nebyly slyšet k sousedům, musíte pod podlahu umístit protihlukovou podložku. Dále nesmí být podlaha pevně spojená se stěnou, aby se kročejové vibrace nepřenášely do zdí. Pro pohodlný bosý krok je nejvhodnější přírodní dřevo. Z dřevěných podlah pak musíte volit dostatečně pevné, takové, které ani časem nezačnou skřípat, například třívrstvé lamely nebo parkety. Spolehlivé jsou v tomto ohledu také hybridní dřevěné a rigidní vinylové podlahy. Jejich minerální jádro zaručí, že se během let nepohnou ani o píď a povrch mají příjemný – měkký a teplý.
Laminát je ve srovnání s nimi chladnější. Obstál by i koberec, ale ten má zase jiné nevýhody, například se v něm drží roztoči.
Snadný úklid
Každý chceme mít doma čisto, od podlahy tedy vyžadujeme nenáročnost co se týká údržby. Mělo by stačit jednou denně pustit robotický vysavač, jednou týdně vytřít vlhkým mopem a před Vánoci důkladnější úklid podlahovou kosmetikou. Kromě zmíněného koberce vyhoví tomuto kritériu všechny druhy hladkých povrchů. U dřeva záleží na jeho povrchové úpravě. V současnosti tolik oblíbené olejované povrchy dřevěných podlah vypadají stále stejně luxusně jen tehdy, když podlahu cca 2 x ročně natřete podlahovým olejem. Odměnou je ale matně sametový vzhled, kterému se jiný povrch sotva může rovnat.
Chcete si všechny podlahy před nákupem důkladně prohlédnout? Objednejte si vzorky až domů!