slider-vymena-oleje.jpg

Už uplynulo pár měsíců od okamžiku, kdy jste v autosalonu slavnostně převzali klíčky nového vozu a hrdě s ním odjížděli. Mezitím jste najeli spoustu kilometrů, auto si osahali a zamilovali ještě víc. Teď vás ale čeká pravidelná servisní prohlídka auta a vy nevíte, co vás čeká? Čtěte dál!

Roční prohlídka jako prevence

Vlastníci nových vozidel na ni většinou nezapomínají, bývá totiž podmínkou pro zachování záruky. Ostatní její důležitost mnohdy podceňují, přitom je to něco jako naše pravidelná preventivní prohlídka u lékaře.

Právě díky pravidelnému servisu můžeme předejít drahým opravám, protože se na závadu často přijde buď ještě dřív, než se stihne projevit, nebo v jejím zárodku.

Víte, že servisování vozidel v autorizovaném servisu má svou logiku? Autorizovaný servis je totiž zárukou odbornosti, jeho mechanici pravidelně absolvují školení od výrobce a mají k dispozici potřebné vybavení, včetně diagnostiky.

Autorizovaný servis navíc používá výhradně originální díly nebo díly a technologie schválené výrobcem auta, takže se nemusíte bát, že byste v autě měli levnou náhradu nebo dokonce už použitý náhradní díl.

Zdroj: fotobanka

Jaké úkony standardní servisní prohlídka auta zahrnuje?

Roční prohlídky auta by měl majitel vozidla absolvovat pravidelně, bez ohledu na to, zda je auto v záruce nebo už nikoli. Obsah prohlídky bývá uveden v servisní knížce, její periodicitu i obsah určuje výrobce. Stejně tak revize nebo výměny komponentů.

Obecně by ale prohlídka měla zahrnovat tyto servisní úkony:

  • Výměnu oleje a filtrů jako naprostý základ každé prohlídky. Olej je dobré měnit v kratších intervalech, ideálně po roce nebo ujetí asi 15 000 Km. Při výměně motorového oleje se mění i olejový filtr, často také pylový, kabinový a vzduchový filtr.
  • Olej není jen v motoru, můžete se setkat i s měněním oleje v převodovce (což prodlouží životnost vozu), v diferenciálu nebo servořízení.
  • Kontroluje se i stav brzdové kapaliny, nemrznoucí směsi do motoru a dalších kapalin. Pokud jich není dostatek, doplní se.
  • Pravidelně se provádí i diagnostika řídících jednotek.
  • Kontrolou prochází i podvozek.
  • Provádí se vizuální kontrola motoru a exteriéru vozidla.
  • Prohlídkou prochází i elektroinstalace a osvětlení.
  • Důležitá je i kontrola vyvážení kol a jejich pravidelná údržba (nepodceňujte vyvážení, které by se mělo dělat při každé výměně pneumatik, stav disku, stav a hloubku dezénu pneumatiky a její správný tlak).
  • Prohlídka vozuzahrnuje i kontrolu brzd a případnouvýměnu brzdových destiček, které se provozem opotřebovávají.

Standardním úkonem je i kontrola klimatizace, kdy se kontroluje olej a chladivo. Doporučuje se i dezinfekce klimatizace, jednou za dva až tři roky byste si měli nechat vyměnit i filtr s vysoušečem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentáře