Měkké a voňavé ručníky a osušky, které vás pohladí po těle, by neměly chybět v žádné koupelně. Asi všichni se po koupeli chceme zabalit do jejich hřejivé náruče. Rozhodně nechceme, aby nás škrábaly. Očekáváme také, že do sebe nasají všechnu vodu. Od toho je přece máme. Že se vám kolikrát stane, že ručník dře a vy zůstanete mokří? Možná jste si ten ručník jen špatně vybrali.
Ručník má být nadýchaný a savý
Taky máte doma ručník, který se už ani trochu nepodobá tomu, který jste drželi hned poté, co jste ho přinesli domů? Je skoro průhledný, škrábe, moc nesaje, ztratil i barvu. Už není tak nadýchaný, měkký, ale ani savý. Co s tím? Pořídit si nový a jít na to hlavou!
I při výběru osušek a ručníků se dopouštíme velké chyby, když se díváme na barvu a motiv. Ty nám o vlastnostech ručníku nic neřeknou, zásadní je totiž materiál. Jak vybrat ten pravý?
Zaměřte se na gramáž a délku vlákna
Výběr osušek a ručníků je tak trochu alchymie, stejně jako výběr povlečení. Mnozí z nás se už napálili a doma mají ručníky, které sice na první pohled vypadaly báječně, po prvním vyprání se ale proměnili v něco, co se skoro nedá použít. Na vině byla nejspíš špatná gramáž.
Ta by neměla klesnout pod 450 g/m2 a platí, že čím je ručník těžší, tím lepší. A podobně to je i s vlákny. Čím jsou delší, tím líp. Ručníky a osušky s delším vláknem lépe sají a jsou i příjemnější na dotek. A to je přesně to, co od nich očekáváme. Nebo ne?
Z jakých materiálů můžeme vybírat?
Nabídka ručníků je široká, liší se nejen gramáží, délkou vláken, barvou, motivem a rozměrem, ale i materiálem.
- Příjemné na dotek a savé jsou bavlněné ručníky, kterým ale moc nesvědčí vlhko v koupelně. Když si je chcete pořídit, dejte přednost egyptské bavlně.
- Osvědčenou klasikou v mnoha domácnostech jsou froté ručníky, které jsou příjemné, mají dobrou savost a delší vlákno. Froté vzniká smyčkovou tkaninou, jde nejčastěji o 100 % bavlnu, takže se takové ručníky dají prát na 60 °C.
- Asi nejlepší volbou jsou aktuálně ručníky a osušky z bambusu, které jsou hebké, savé, rychle schnou a pyšní se antibakteriálními vlastnostmi. Není nutné je prát tak často jako ostatní ručníky a osušky, jejich savost je až 4x lepší než u bavlny.
- Setkat se můžete i s ručníky z mikrovlákna. Takové ručníky jsou savé a skladné, hodí se zejména na cesty a pro sportovce.
Zdroj: fotobanka
Tip na závěr: Nezapomeňte ani na správnou péči
Koupí kvalitního ručníku nebo osušky nic nekončí, ale naopak začíná. Aby si svou krásu, jemnost a savost uchovaly, je třeba vědět, jak o ně pečovat.
Před prvním použitím si prostudujte štítek údržby. Právě na něm zjistíte, na kolik stupňů můžete ručník nebo osušku prát. Pak je několikrát vyperte, aby došlo k odstranění nečistot z výroby a utažení volných smyček.
Aviváž nepoužívejte, pozor na množství pracího prostředku, aby jeho zbytky neulpěly ve smyčkách. Ručník by pak byl drsný.