Jako lesník musíte pracovat venku prakticky v jakémkoliv počasí. O les a zvířata se nikdo jiný nepostará a je jedno, zda padají trakaře nebo mrzne, až praští. Proto je nezbytné vybrat správné lesnické oblečení, které vás ochrání i při nepřízni počasí a poskytne vám komfort, který potřebujete.
Aby vám oblečení bylo příjemné a mohli jste snadno regulovat to, jak vám je teplo, je vhodné naučit se zásady cibulového vrstvení. To znamená, že na sobě budete mít více tenkých kusů oblečení, které se dají snadno odkládat nebo zase oblékat.
Ochrana před pocením a izolace
První vrstva, která přiléhá ke kůži, by měla být tvořena funkčním trikem a spodky. Pomůžou snadno odvádět pot od pokožky a s udržovat ji v suchu. Zvolte kombinaci syntetiky (polyester, polypropylen), nebo oblečení z merino vlny. Takto budete mít jistotu, že vám i při pohybu v přírodě bude příjemně.
Na zahřátí
Funkcí druhé vrstvy je především zachytávat tělesné teplo. Co se materiálů týká, volte nejlépe kombinací vlny s umělým vláknem a syntetikou. Jestliže je tepleji a vy si už nebudete nasazovat bundu, raději volte mikinu s hladkým úpletem, protože svetr se může zaseknout o větvičky a křoví a poškodit se. Oblíbenou volbou bývají například fleecové mikiny.
Ochrana proti vodě a větru
Jako třetí vrstvu se vyplatí zvolit funkční bundu, která dokáže efektivně chránit před deštěm a větrem. Specifickou vlastností loveckých bund je tichost, protože bunda by neměla při pohybu šustit, aby zbytečně nerušila zvěř a nepřitahovala pozornost. Ideální volbou jsou bundy s membránou. Podobný postup je vhodné zvolit také u loveckých kalhot. Nezapomeňte na kapsy, kam schováte nezbytné lesnické potřeby.
Izolace
Čtvrtá vrstva může zahrnovat skutečně teplé izolační bundy, které jsou ideální do tuhých mrazů, kdy musíte stejně celý den strávit venku. Mají nízkou hmotnost, ale skutečně velkou výhřevnost. Bývají často plněné peřím nebo syntetickým vláknem. Ochrání vás před chladem a zabrání omrzlinám.