nohy

Možná to znáte: přišla první vedra a vaše kotníky se začaly ztrácet, jak vám začaly otékat nohy. Pokud vás oteklé nohy trápí, zpozorněte! A začněte otoky řešit včas.

Možné příčiny

Příčin otoků může být celá řada a je třeba vyhledat odbornou pomoc a nespoléhat se pouze na doporučení kamarádek. Příčin může být mnoho, od těch relativně běžných až po závažnější onemocnění. Nenechte se uchlácholit tím, že otoky nohou jsou relativně častý jev.

Jednou z příčin může být ne dobře fungující lymfatický systém. Lymfa neboli míza je tekutina proudící naším tělem. Řečiště lymfatických cest má, laicky řečeno, dvě hlavní křižovatky, dvoje uzliny, a to v tříslech a na krku. Lymfa proudí lidským tělem a odvádí tkáňový mok z tkání, vede do krve živiny, odvádí z těla škodlivé produkty metabolismu, má také obrannou funkci. Základními orgány mízního systému jsou mandle, slezina, ale také kostní dřeň.

Lymfodrenáže

Možná, že jste o nich slyšeli, možná jste je dokonce vyzkoušeli, strojovou i ruční lymfodrenáž nabízí řada kosmetických salonů. Proč se jim ale vyhnout? Lymfodrenáž je relativně nebezpečná metoda, pokud ji neprovádí specialista. A také pokud jí nepředchází vyšetření na odborném pracoviště.

Na takové pracoviště by vás měl odeslat váš obvodní lékař. Je bohužel běžnou praxí, že centra pro terapii lymfedému bývají plná a čekací lhůty se pohybují v řádu týdnů, nicméně pokud vám otékají končetiny, je třeba nechat se vyšetřit.

Možno léčit, nikoli vyléčit

Problém lymfedému, tedy otoků končetin, spočívá v tom, že lymfatické cesty nefungují korektně a je třeba jim trošku pomoci. To bohužel nevyřeší žádné léky, je třeba pomoci mechanicky. Na běžné denní bázi je to využití kompenzačních – kompresních punčoch. Ty se v dnešní době vyrábějí v různých barvách a nejedná se o pomůcku degradující lidský život!

Další pomocí jsou lymfodrenáže, tedy manuální či mechanické rozproudění lymfatického systému. Zpravidla lékař předepíše obojí – nejprve ruční masáž a následně tu strojovou. V případě udržovací léčby poté může následovat pouze strojová část. Lymfodrenáž však nemá smysl bez nošení kompresních pomůcek, jen tak lze podpořit činnost lymfatického systému.

Je možné, že se stav končetin po lymfodrenáži a poctivém nošení kompresních pomůcek ustálí, v některých případech se dokonce zlepší! Důležité je však sledovat, aby se situace nezhoršovala, je tedy třeba chodit na pravidelné kontroly, a to 2x ročně. Na každé kontrole má také pacient nárok obdržet poukaz na kompresní pomůcky. Ty lze také zakoupit, nicméně je třeba dodržet velikost – tu určí lékař, nikoli lékárník! Pokud po vás chce lékárník přeměření končetin a dodání přesné míry punčoch, řešte situaci včas s lékařem. Pacient si není schopen přesně změřit míry tak, aby pomůcka odpovídala jeho potřebám. Navíc každá značka má mírně odlišné číslování, lékař má k dispozici tabulky jednotlivých výrobců a zvolí velikost zcela dle potřeby pacienta.

Módní hit

Ačkoli se lymfodrenáže staly módní záležitostí, není radno si s nimi zahrávat! Jsou totiž situace, kdy může být lymfodrenáž přímo životu nebezpečná! Taková situace může nastat například u onkologického pacienta. Bohužel masérka či kosmetička v salonu nezná ani anamnézu, ani možná rizika, a tak z nevědomosti napáchá více škody než užitku.

Jiná situace nastává v momentě, kdy se pacient s lymfatickými cestami léčí a chtěl by si dopřát masáže navíc. I v takovém případě je vhodné vše konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Lymfatický systém není stále ještě dostatečně probádanou oblastí lidského těla, a tak není na místě si s ním zahrávat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Komentáře

komentáře