Domů » Jak letos ustát vánoce s přehledem a vyhnout se prázdné peněžence?

Jak letos ustát vánoce s přehledem a vyhnout se prázdné peněžence?

od Lukáš Pecina
vánoční dárky

Při pohledu na počasí to tak sice ještě před pár dny nevypadalo, ale do Vánoc zbývají už jen tři měsíce. To je přesně tak akorát na to, abyste se začali chystat na tradičně extrémní nápor na vaši peněženku. Jak ale letos zvládnout vše s grácií a užít si vánoční svátky bez strachu z novoroční kocoviny v podobě prázdného účtu? Máme pro vás 6 jednoduchých rad! 

Počítejte předem

Vánoce jsou bezesporu finančně nejnáročnějším obdobím roku, a tak skončit takříkajíc v mínusu není vůbec těžké. Za dárky, výzdobu a všechno ostatní utratí navíc většina z nás podstatně víc, než si původně představovala, a to aniž by vlastně věděla, za co to skutečně bylo.Sestavením rozpočtu zahrnujícího všechny vánoční náklady, jako jsou dárky, stromeček, suroviny na cukroví a štědrovečerní večeři, balicí papír či dekorace, můžete sklouznutí do červených čísel lehce zabránit.

Vytvořte si seznam pro Ježíška

Samostatnou kategorií jsou pak dárky. I když k Vánocům neodmyslitelně patří, většina z nás bohužel neví, kolik jich doopravdy potřebuje. Pokud si ale vytvoříte seznam se jménem každého, komu chcete o letošních Vánocích udělat radost, zbytečně neutratíte peníze za dárky typu: „to se mi líbí, to koupím a pak to někomu dám”, které se pak ale ve skutečnosti nebudou pro nikoho hodit. Pokud máte neustále po ruce chytrý telefon, může vám s tím pomoci některá z šikovných vánočních mobilních aplikací, do nichž si můžete průběžně dopisovat tipy na dárky, informace o jejich ceně či obchodech, kde je sehnat.

Najděte rezervy

Mít v peněžence navíc pár stokorun měsíčně se hodí v průběhu celého roku, před Vánoci ale dvojnásob. Zaměřte svoji pozornost na telefonní tarify, pojištění nebo na splátky jednotlivých půjček a možná zjistíte, že případnou optimalizací těchto pravidelných plateb můžete ušetřit slušnou sumu. „Například díky Partnerské konsolidaci mají páry žijící ve společné domácnosti možnost sloučit všechny půjčky obou partnerů do jedné, získat tak nižší úrok i měsíční splátku než měly původně a ušetřit peníze celé rodině,” říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.

Vyhněte se vánoční horečce

Byť se to na první pohled nezdá, tak čím jsou Vánoce blíž, tím je vše dražší a dražší. Nervózní pobíhání po nákupních centrech jen několik dní před Štědrým dnem a rezignace v podobě nákupu všeho, co vám nakonec přijde pod ruku bez ohledu na cenu, se totiž také dost citelně prodraží. Pokud vám kvůli tomu nedává smysl nakupovat vánoční dárky už na podzim, vánočnímu běsnění se můžete vyhnout nákupem v internetových obchodech. Zde ale pro změnu dejte před Vánocemi pozor na termíny doručování a garance dodání zboží do Vánoc, není totiž nic horšího než dárek, který vám dorazí tři dny po Štědrém večeru.

Nakupujte ve dnech, kdy se to opravdu vyplatí

„Nákupní svátky” Black Friday a Cyber Monday sráží poslední listopadový pátek a pondělí ceny elektroniky, kosmetiky, oblečení, parfémů a dalšího zboží o desítky procent nejenom v Americe, ale několik posledních let už i v našich kamenných a internetových obchodech. Využít tak možnost nakoupit vánoční dárky za nejpříznivější ceny v roce, nebo dokonce za zlomek jejich ceny, je jedno z nejekonomičtějších rozhodnutí, které můžete před Vánoci udělat. Pokud se tedy dokážete držet vašeho nákupního seznamu a pro jistotu ověřovat udávanou výši slev a cen.

Fantazii se meze nekladou

Pokud se přes veškerou přípravu stejně hrozíte výdajů, které Vás před Vánoci čekají, můžete zkusit zapojit vlastní kreativitu a pro své blízké pod stromeček něco pěkného vytvořit. Vlastnoručně dělané dárky jsou stále oblíbenější a obdarovaného mnohdy potěší víc, než koupená věc. Že vás nic nenapadá? Že nejste zruční? To vůbec nevadí. Internet je plný tipů a nápadů, často s podrobnými videonávody, díky kterým zvládnete vytvořit krásný vánoční dárek i vy!

Zdroj: nevyžádaná TZ

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář