Domů » Noční oblohu můžete pozorovat hvězdářským dalekohledem nebo teleskopem. Umíte je vybrat?

Noční oblohu můžete pozorovat hvězdářským dalekohledem nebo teleskopem. Umíte je vybrat?

od Lukáš Pecina
město

Hvězdná obloha je něco úžasného, nekonečného a neprozkoumaného zároveň. Kdykoliv se na ni podíváme, napadne nás, co se tam asi tak všechno skrývá. Jsou to tajemství, která nám pravděpodobně za naše životy zůstanou z velké části utajena. Vesmír je tajemný a možná to tak má zůstat, ale nic nebrání tomu, abychom jej mohli jako pozorovatelé zkoumat svým zrakem. Budeme k tomu však potřebovat přístroje, které nám dokáží zobrazit to, kam lidské oko nedohlédne.

Základní pozorování hvězdné oblohy

Pokud se s pozorováním hvězdné oblohy teprve seznamujete, může vám na to postačit prakticky libovolný dalekohled, který máte doma. Větší dalekohled samozřejmě bude vždy lepší, protože v případě hvězdné oblohy hovoříme o opravdu velkých vzdálenostech. Můžete si ale vybírat astronomické dalekohledy, které jsou určeny speciálně k pozorování hvězdné oblohy. Takové dalekohledy připomínají trochu větší triedr, ale můžete toho s nimi vidět už mnohem více. Lze je dobře použít také na pozorování vzdálenějších míst v krajině. Pochopitelně se již jedná o dalekohledy, které lze umístit na stativ, což je u velkého přiblížení rozhodně žádoucí, protože takový dalekohled neudržíte v ruce v klidu.

Když to myslíte s hvězdnou oblohou vážně

Pokud ale chcete něco víc a pozorování hvězdné oblohy jste si zamilovali, budete muset investovat do něčeho ještě trochu většího. Na reálné pozorování hvězdné oblohy, kde už můžeme spatřit i detaily na planetách, můžeme pozorovat galaxie, hvězdokupy, mlhoviny nebo proměnné hvězdy a mnoho dalšího, slouží špičkové teleskopy. Optika těchto přístrojů bývá různá, přičemž se můžeme setkat nejčastěji s variantou využití:

  • Čoček
  • Zrcadel

U menších modelů se využívají klasické čočky, ale většina teleskopů větších rozměrů už využívá zrcadla. Každé řešení má své výhody a nevýhody, ale důvod tohoto rozdělení spočívá zejména v tom, že čočky opravdu velkého průměru se nevyrábějí a jejich výroba by byla drahá. Zároveň zrcadla mají vyšší světelnost, což se při pozorování temné noční oblohy rozhodně hodí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář