Hvězdná obloha je něco úžasného, nekonečného a neprozkoumaného zároveň. Kdykoliv se na ni podíváme, napadne nás, co se tam asi tak všechno skrývá. Jsou to tajemství, která nám pravděpodobně za naše životy zůstanou z velké části utajena. Vesmír je tajemný a možná to tak má zůstat, ale nic nebrání tomu, abychom jej mohli jako pozorovatelé zkoumat svým zrakem. Budeme k tomu však potřebovat přístroje, které nám dokáží zobrazit to, kam lidské oko nedohlédne.
Základní pozorování hvězdné oblohy
Pokud se s pozorováním hvězdné oblohy teprve seznamujete, může vám na to postačit prakticky libovolný dalekohled, který máte doma. Větší dalekohled samozřejmě bude vždy lepší, protože v případě hvězdné oblohy hovoříme o opravdu velkých vzdálenostech. Můžete si ale vybírat astronomické dalekohledy, které jsou určeny speciálně k pozorování hvězdné oblohy. Takové dalekohledy připomínají trochu větší triedr, ale můžete toho s nimi vidět už mnohem více. Lze je dobře použít také na pozorování vzdálenějších míst v krajině. Pochopitelně se již jedná o dalekohledy, které lze umístit na stativ, což je u velkého přiblížení rozhodně žádoucí, protože takový dalekohled neudržíte v ruce v klidu.
Když to myslíte s hvězdnou oblohou vážně
Pokud ale chcete něco víc a pozorování hvězdné oblohy jste si zamilovali, budete muset investovat do něčeho ještě trochu většího. Na reálné pozorování hvězdné oblohy, kde už můžeme spatřit i detaily na planetách, můžeme pozorovat galaxie, hvězdokupy, mlhoviny nebo proměnné hvězdy a mnoho dalšího, slouží špičkové teleskopy. Optika těchto přístrojů bývá různá, přičemž se můžeme setkat nejčastěji s variantou využití:
- Čoček
- Zrcadel
U menších modelů se využívají klasické čočky, ale většina teleskopů větších rozměrů už využívá zrcadla. Každé řešení má své výhody a nevýhody, ale důvod tohoto rozdělení spočívá zejména v tom, že čočky opravdu velkého průměru se nevyrábějí a jejich výroba by byla drahá. Zároveň zrcadla mají vyšší světelnost, což se při pozorování temné noční oblohy rozhodně hodí.