Domů » Dekorace vánočního stolu

Dekorace vánočního stolu

od Lukáš Pecina
vánoční stůl

Vánoční večeře je tou nejslavnostnější večeří v roce, a jako taková musí mít i patřičné kulisy. Připravte si doma štědrovečerní tabuli, jako z časopisu. S našimi tipy to pro vás nebude vůbec těžké.

Dekorace vánočního stolu musí být krásná, honosná, ale zároveň nesmí překážet stolovníkům. Volte ji proto podle toho, jak velký je stůl a také podle počtu stolovníků. Slavnostní tabule je tu přeci jen od toho, aby se na ní jedlo.

Při promýšlení dekorace se soustřeďte na jednotlivé prvky, které by do sebe měly skvěle zapadat. Pokud se rozhodnete pro jeden hlavní motiv ve výzdobě celé místnosti nebo domu, držte tento motiv i při prostírání stolu.

Základem je barva

Začněte barvou, každé Vánoce mají svou hlavní barvu. O tom, jakou barvu budou mít, je rozhodnuto dávno předem, vybírají je designéři, kteří určují módní trendy. Většinou vyberou jednu hlavní, často je to červená, fialová, zlatá, stříbrná či bronzová. Vy si letos můžete vybrat, protože letos jsou trendy barvy duhy. Barevné provedení vánoční výzdoby je tedy opravdu na vás. Rozhodně se nebojte barev, třpytek a kovových odlesků.

Květiny

Na vánočním stole nesmí chybět květiny, květiny však v každém případě musí být čerstvé. Na umělé rovnou zapomeňte. Ideální jsou květináčové, třeba čerstvě rozkvetlý vánoční kaktus, brambořík nebo vánoční hvězda. Květiny zkuste nahradit adventním věncem. Svíčky na vněm můžete zapálit, ale bezpečnější bude je nechat během večeře zhasnuté, hlavně pokud máte malé děti. Barva svíček by měla ladit s ubrusem a papírovými ubrousky na stole.

Prostírání

Prostřete pro všechny předem, na každém místě musí být ubrousek, talíře, příbory i sklenice. Na stůl se musí vejít i nádoby s jídlem, podle tradice totiž nikdo nesmí od stolu vstávat. Pokud k tomu nemáte během roku příležitost, pak věřte, že právě o Vánocích je na čase oprášit servis po babičce.

Vánoční večeře pro větší společnost

Vánoční večeře se v poslední době v předvánočním čase pořádají i pro firmy či přátele. I když si doma vždy dáte záležet a vytvoříte krásnou vánoční atmosféru, není jisté, že se vám to samé povede i pro větší množství stolovníků.

Z kapacitních i časových důvodů je proto lepší se obrátit na profesionály, kteří pro vás nejen uvaří, ale půjčí vám i nádobí a postarají se o výzdobu. Pomohou vám sestavit menu a dohlédnou na správné servírování i prostírání. Pokud budete pořádat větší hostinu, domluvte se s firmou, která pro vás zajišťuje jídlo, aby vám poslala i personál, který vás bude po dobu hodování obsluhovat.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář