Domů » Sledovací systémy mají prvotně chránit, někteří je ale používají poněkud jinak

Sledovací systémy mají prvotně chránit, někteří je ale používají poněkud jinak

od Lukáš Pecina
kamera

Jednou z charakteristik dnešní doby je to, že naše životy nám v mnohém usnadňuje, v některých věcech ale možná rovněž i trochu komplikuje, rozmanitá technika. Jedním z příkladů zařízení, které si v současné době pořizuje nejen velké množství firem, ale také překvapivě mnoho soukromých osob, jsou GPS lokátory neboli malá nenápadná zařízení, které umožňují sledovat pohyb dalších osob, zvířat či věcí.

Vždy víte, kde se nachází váš automobil, motorka, pes i dítě

Důvodem, proč si lidé tato zařízení pořizují, je zejména ochrana, a to nejen majetku, zejména vozidel, ale také dětí, domácích mazlíčků či seniorů trpících různými nemocemi ovlivňujícími kognitivní funkce. Tato sledovací zařízení navíc často umožňují nejen poskytování informací o přesné poloze, ale rovněž se jejich prostřednictvím dá pořizovat poměrně kvalitní zvukový i obrazový záznam. Pořízení lokátorů je v dnešní době velmi snadné, koupit se dají nejen v klasických obchodech s bezpečnostními systémy, ale poslední dobou se na toto zboží začalo specializovat i mnoho internetových obchodů, jedním z největších je gpsmonitoring.cz. I když je prvotní funkcí GPS lokátorů ochrana, začaly se v nedávné době objevovat i případy, kdy je jejich použití z právního hlediska sporné.

Rozporuplné používání lokátorů

Pokud se lokátor chystáte použít k ochraně svého majetku, jako jsou nemovitosti či vozidla, většinou je z hlediska zákona vše v pořádku. Nejlepší GPS lokátor, který bude vždy bezpečně vědět, kde se nachází váš automobil, se dá pořídit již za cenu okolo dvou a půl tisíc korun. Problém nastává v případě, že se lokátor, zejména díky tomu, že umožňuje nahrávání zvuků, rozhodnete použít například během jednání s úřady, lékařem, zaměstnanci i zaměstnavatelem či jakékoli obchodní schůzce a zúčastněné osoby o svém jednání neinformujete. Podobně, když lokátor dáte do tašky své partnerce či partnerovi. V tomto případě je legalita vašeho jednání sporná, zákon sice říká, že podobnou techniku použít lze, ale pouze v případě, že ji používáte výhradně pro své soukromé účely, především pro svou ochranu, a zároveň svým počínáním nikterak neomezujete ostatní osoby.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář