Domů » Finále Plzeň oslaví v dubnu třicetiny, zahájí ho Hřebejkův film

Finále Plzeň oslaví v dubnu třicetiny, zahájí ho Hřebejkův film

od Lukáš Pecina
film zahradnictví

Jubilejní třicátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 20. do 26. dubna 2017. Hlavním pilířem největší přehlídky českých a slovenských filmů bude i letos soutěž celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentů a televizních a internetových projektů. O vítězích ocenění Zlatý ledňáček rozhodnou již tradičně 3 odborné mezinárodní poroty, které budou vybírat ze 40 nominovaných soutěžních projektů z české a slovenské produkce. Festival zahájí svou předpremiérou první film nové trilogie Jana Hřebejka s názvem Zahradnictví: Rodinný přítel, který diváci budou moci během festivalu zhlédnout v rámci sekce První úlovek. Objeví se také nová sekce Německé kino, aktuální filmy z méně známých českých koprodukcí nebo archivní sekce s podtitulem Talent ve vyhnanství. Připraven je i doprovodný program v podobě autorských čtení, výstavy, koncertů a srazu s youtubery. Novinkou budou filmová promítání na netradičních místech například projekce sitcomu Kosmo včetně zážitkového odpoledne v prostorách 3D Planetária plzeňské Techmanie. Hlavním festivalovým dějištěm zůstává Měšťanská beseda a DEPO2015 v Plzni.

 

Oslavy české a slovenské kinematografie propuknou v západočeské metropoli na sklonku dubna. Loni se vedení chopil nový tým v čele s Evou Veruňkovou Košařovou, který chce i nadále pokračovat v omlazování festivalu. „Máme radost, že počet návštěvníků stoupl o krásných 20 procent, významně se rozšířil doprovodný program a více se utřídila koncepce jednotlivých sekcí. Chceme si zájem publika udržet a nabídnout i letos nejen komplexní přehled české a slovenské audiovizuální tvorby, ale i přesahy do zahraničí a zařazení nových festivalových lokací,“říká ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Krok se současnou tvorbou

finále plzeňHlavním cílem festivalu Finále Plzeň je představit divákům co nejucelenější obraz soudobé české a slovenské filmové, televizní i internetové tvorby. O vítězích hlasují odborné mezinárodní poroty v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, Nejlepší televizní projekt v kategorii cyklická tvorba, Nejlepší televizní projekt v kategorii necyklická tvorba a Nejlepší dokumentární film. Z přihlášených děl bylo letos v dramaturgickém předvýběru nominováno do soutěže 40 filmových a televizních projektů, nevybrané celovečerní filmy budou promítány bilančně v rámci přehlídky V síti roku 2016.

V kategorii Na vlně se publikum setká s aktuálními snímky jako jsou Bába z ledu Bohdana Slámy, Špína režisérky Terezy Nvotové nebo Pátá loď od Ivety Grófové, které jsou v distribuci uváděné od ledna do dubna 2017. Sekce U pramene nabídne krátké české i zahraniční studentské filmy, které uspěly na zahraničních filmových festivalech. Finále Plzeň každoročně přináší také ta nejnovější díla – české a slovenské premiéry a předpremiéry v sekci s názvem První úlovek. Právě v té bude v předpremiéře uveden první film nové trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví: Rodinný přítel, který letošní ročník slavnostně zahájí. Promítat se bude dokonce ve třech sálech.

Festivalové sekce s přesahem do zahraničí

Již pošesté si udrželo svébytné místo v programu promítání zahraničních filmů ze spřátelených evropských festivalů v rámci sekce Festival ZOOM. Letos se zapojilo Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko. Díky podpoře Česko-německého kulturního jara, které se koná k 20. výročí podepsání Česko-německé deklarace, vznikla pouze pro letošní ročník festivalu speciální sekce Německé kino. Budou zde uvedeny zejména filmy, které u nás nebyly v distribuci a také studentské filmy z prestižních německých filmových škol. Nové možnosti přinese i sekce České stopy v zahraničních koprodukcích, kde kromě minoritních českých koprodukcí mají své místo například snímky z Číny, Indonésie, Norska a Velké Británie, které se natáčely v České republice, ale nebyly zde uvedeny.

Krok do zahraničí i minulosti nabídne archivní sekce s podtitulem Talent ve vyhnanství. Seznámí diváky s méně známými díly českých a slovenských filmařů, kteří po roce 1968 emigrovali. Na programu bude německý film Proměna (1975) Jana Němce, americký film Zákon a nepořádek (1974) Ivana Passera, rakouský snímek Maják od režiséra Vojtěcha Jasného. Doprovodný program ovládnou autorská čtení Součástí doprovodnému programu budou autorská čtení. Bábovky Radky Třeštíkové budou předčítat herečky Jana Plodková, Simona Babčáková a Klára Melíšková, které propůjčily své hlasy jednotlivým kapitolám audioknihy. Další titulem bude kniha Sedmilhářky vydaná na základě úspěšného blogu Bereniky Kohoutové a Mariky Šoposké či nevydaný rukopis Veroniky Žilkové Můj život s ochrankou. Nebudou chybět výstavy, koncerty a sraz s youtubery.

Pro fanoušky televizní a internetové tvorby bude připraven také maraton oceňovaného seriálu HBO Europe Pustina, promítání internetového seriálu Semestr nebo projekce seriálu Kosmo včetně zážitkového odpoledne v netradičním prostoru planetária plzeňské Techmanie. Hlavním centrem festivalového dění zůstává novorenesanční budova Měšťanské besedy a industriální prostor DEPO2015, kde bude promítána dokumentární sekce. Téma oslavy 30. ročníku se promítá do vizuálního stylu od studia Družina, jehož tvářemi jsou Pavel Liška a Jana Plodková.

Více informací o festivalu získáte na webové stránce http://www.festivalfinale.cz nebo na Facebooku

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář