Domů » Kvalitní veřejné osvětlení pomáhá zamezit nehodám i krádežím

Kvalitní veřejné osvětlení pomáhá zamezit nehodám i krádežím

od Lukáš Pecina
mesto

Mnoho věcí v našem každodenním životě považujeme za samozřejmé. Jednou z takových věcí je pro většinu lidí i to, že když se setmí, chodníky a silnice ve městech i na vesnicích osvítí veřejné osvětlení. Samozřejmost, která ještě před několika málo desetiletími samozřejmá zdaleka nebyla, ještě v sedmdesátých letech často docházelo například k vypínání osvětlení v nočních hodinách.

Vidět znamená cítit se bezpečně

Hlavní funkcí veřejného osvětlení je především přispívat k větší bezpečnosti osob, dopravy i majetku. Mnohé studie prokázaly, že osvětlení ulic velmi výrazně přispívá ke snížení nehodovosti v době, kdy není dostatek denního světla, a zároveň zamezuje nejrůznějším trestným činům, jako jsou krádeže, loupeže či přepadení. Jen si představte, jak byste se cítili, když byste byli nuceni pohybovat se v nočních hodinách v malých zapadlých uličkách po tmě. Někteří ekologové proti veřejnému osvětlení bojují s tím, že jde o zdroj tak zvaného světelného smogu. Správné veřejné osvětlení, které vyhovuje moderním evropským normám, které se zabývají nejen jeho intenzitou, ale třeba také nastavením, ale žádné zvýšené riziko pro životní prostředí nepředstavuje. A pokud toužíte po tom sledování hvězdné noční oblohy, stačí často jen poodjet několik kilometrů za město.

Co se starým a poruchovým osvětlením?

Bohužel zatím ne všechna menší města a zejména vesnice moderní normy na veřejné osvětlení splňují, jejich veřejné osvětlení je zároveň často staré několik desítek let. Výsledkem jsou pak časté poruchy i vysoká energetická náročnost, která zbytečně zatěžuje obecní kasu. Pomoci s tímto problémem mohou nejrůznější služby lokalizace kabelových poruch, které prostřednictvím nejnovější technologie umožňují přesně najít poškozené elektrické sítě veřejného osvětlení i kabely signalizačních zařízení. K identifikaci  poškozeného místa díky nim dojde mnohem rychleji a následná oprava může začít bez zbytečného odkladu.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář