Domů » Léto přeje výletům. Vyrazte na západ Čech

Léto přeje výletům. Vyrazte na západ Čech

od Lukáš Pecina
výlet

Přestože se blýská na lepší časy a koronavirová pandemie je v Evropě na ústupu, mnoho Čechů letos hranice neopustí a na místo relaxu moře či objevování evropských památek, zůstane v klidu doma. Zdá se, že nastal ideální čas na poznávání krás naší země. V dnešním článku vás pozveme do Plzeňského kraje a pomineme-li západočeskou metropoli Plzeň, kterou proslavilo nejen pivo, ale třeba i loutky nebo strojírenství, představíme vám místa, která jsou často neprávem opomíjena.

Vodní hamr v Dobřívě u Rokycan

Nedaleko okresního města Rokycany leží technická památka, která svým významem přesahuje hranice nejen kraje, ale i republiky. Vodní hamr byl letos otevřen pro veřejnost po tříleté rekonstrukci a jak revitalizace této národní památky dopadla, se můžete přesvědčit na vlastní oči.

Zámek Kozel a hrad Lopata

Krásný lovecký zámek Kozel nedaleko obce Šťáhlavy ostře kontrastuje s nedalekou zříceninou středověkého hradu Lopata. Přesto mají obě místa své kouzlo. Kozel představuje typickou klasicistní architekturu a láká nejen na nádherné interiéry, ale také svými krásnými zahradami. Lopata zas nabízí náhled do dávných dob plných bojů a zároveň láká na krásnou procházku lesem.

Viklany u Žihle

Tajuplné skalní město  uprostřed severoplzeňských lesů nedaleko městečka Žihle dokazuje, že příroda je mocná čarodějka. Dávný pohyb ledovce a jeho následné tání poskládalo obrovské balvany do neskutečných struktur. A o tom jakou má příroda sílu, se přesvědčíte vedle kamenů “Dědek” a “Bába”.

Nepomuk

Městečko na jihu Plzeňska je velmi vyhledávaným cílem výletníků, a to nejen pro svoji bohatou historii. Nepomuk je kulturním centrem regionu a zároveň leží pod zámkem Zelená hora, kde se údajně nalezl Zelehorský rukopis. Ten je zřejmě podvrhem. Co je ale jisté je, že se na tomto místě natáčel kultovní film Černí baroni.

Přimda

Matka všech hradů leží nedaleko hranic s Německem. Přestože se jedná o zříceninu, její majestátnost vás okouzlí, stejně tak budete obdivovat, jak mohli naši předci něco takového postavit mez moderní techniky.

Kaolinový důl Nevřeň

Tohle je opravdu něco. Neuvěříte, dokud neuvidíte podzemní prostory po těžbě v nedávné minulosti. Tato technická památka je tak monumentální, že si budete připadat jak ve sci-fi filmu.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář