Jde pití kávy a péče o zdraví dohromady? Nebo je kofein pro naše tělo natolik nevhodný, že si každým lahodným douškem tohoto nápoje akorát škodíme? Podle všeho není třeba se kávy bát – byť mohou být velké rozdíly v tom, kolik kávy konzumujeme a v jaké kvalitě. Kofein stimuluje centrální nervový systém a působí jako antioxidant. Podle některých studií může pravidelné pití kávy snížit riziko vzniku cukrovky nebo Parkinsonovy choroby.
Raději bez kofeinu?
Možná si říkáte, že pro své zdraví udělíte více, pokud budete pít kávu bez kofeinu. Většinou však bezkofeinová káva není žádnou výhrou.
V průmyslovém zpracování velkých firem se kofein dostává z kávy nejčastěji za použití silné chemikálie, která je navíc poměrně dost cítit i na chuti kávy. Nejlepší káva to tedy rozhodně nebude. Během tohoto procesu káva také ztrácí éterické oleje a svou typickou vůni. V posledních letech se však způsoby odstraňování kofeinu dále inovují a možná se za pár let dočkáme i skutečně kvalitní a chutné bezkofeinové kávy.
Držte se několika zásad
Chcete-li pít kávu zdravěji, zkuste dodržovat alespoň pár těchto užitečných rad. Nekupujte kávu v běžném supermarketu, ale raději si zajděte pro světleji pražená zrna do místní pražírny. Přepálená zrnka totiž vašemu zdraví nesvědčí. Dávejte také přednost stoprocentní arabice před robustou, jelikož nemá tak vysoký obsah kofeinu. Vyhněte se také instantním nápojům, které mají pramálo zdravotních benefitů a jen samá negativa. Vyhledejte si tipy na skladování kávy, abyste vždy konzumovali čerstvá a chutná zrna, která nejsou zkažená vlhkostí nebo napadena plísní.
Zjišťujte si informace
Nebojte se v pražírně ptát na původ kávy, způsob pražení a další informace. S nimi se ve světě kávy snadněji zorientujete a naučíte se velmi rychle rozeznávat kvalitní kávy od přepražených zrn. A za to vám poděkuje nejen vaše zdraví, ale také vaše peněženka.