Domů » DANA NĚMCOVÁ je laureátkou Ceny Arnošta Lustiga za rok 2016.

DANA NĚMCOVÁ je laureátkou Ceny Arnošta Lustiga za rok 2016.

od Lukáš Pecina
Dana němcová

Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, udělenou za rok 2016, získala Dana Němcová. Přední česká disidentka, chartistka a spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, který od svého vzniku v roce 1978 upozorňoval na komunistické bezpráví.

Cenu převzala 2. května ve 12 hodin z rukou předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky, který je předsedou Čestného výboru Ceny a předsedy Výboru Ceny profesora Jana Pirka v Rezidenci primátorky hl. m. Prahy.

Dana Němcová (narozena 14. 1. 1934 v Mostě) patří k předním katolickým intelektuálům, zastáncům undergroundu a iniciátorům prohlášení Charta 77. Matka sedmi dětí prožila v roce 1979 šest měsíců ve vazbě, následně byla odsouzena k tříletému trestu za podvracení republiky, ale s podmíněným odkladem na pět let. Ve vězení byla i v roce 1989, kdy působila jako mluvčí Charty 77. Opakovaně byla vyslýchána Státní bezpečností a perzekvována. Po Sametové revoluci se stala členkou Federálního shromáždění, po smrti Olgy Havlové stála v čele správní rady Výboru dobré vůle Olgy Havlové a angažovala se rovněž v Poradně pro uprchlíky. Byla oceněna řadou cen a vyznamenání, například Medailí Za zásluhy I. stupně od prezidenta Václava Havla či Cenou Paměti národa „Každý člověk je trochu zvířátko a strach patří k naší výbavě. Je součástí našeho sebeobranného mechanismu. Ale občas musí člověk strach potlačit. V tom smyslu, že o něm ví. Nedat mu za pravdu, snažit se jej překonat a hledat jiný vstup do oné situace,“ říká v souvislosti se svým aktuálním oceněním Dana Němcová.

Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora a v jejím Výboru zasedá cela řada významných osobností, jakými jsou socioložka Jiřina Šiklová, advokát a vysokoškolský učitel Jaromír Císař, publicista Jefim Fištejn, generální ředitel České televize Petr Dvořák, rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či lékař, profesor Jan Pirk, který je jeho předsedou.

„Dana Němcová je velkou laureátkou Ceny Arnošta Lustiga. Její zvolení je připomínkou nejen jejích osobních hodnot, které ve svém životě mnohokrát prokázala a které se pojí k hodnotám Ceny Arnošta Lustiga, ale také vhodným způsobem připomíná Chartu 77, Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných a další události, které jsou sice velmi vzdáleny z hlediska lidského života, ale velmi blízké z pohledu národní historie. Dana Němcová je živoucím důkazem toho, že chartisté konali správně a jejich odkaz nenásilného odporu a velkého smyslu pro dialog je pro dnešní Česko velmi cenný,“ říká Pavel Smutný, který je jedním z původců Ceny.

Historicky prvním laureátem Ceny Arnošta Lustiga za rok 2011 se stal pražský biskup mons. Václav Malý. Její druhou držitelkou byla v roce 2012 legendární česká hlasatelka Kamila Moučková. Třetím laureátem byl za rok 2013 zvolen letos v únoru zesnulý Bedřich Utitz. Za rok 2014 byl oceněn Petr Sýkora. Pátým laureátem Ceny se pro rok 2015 stal spisovatel Jiří Stránský.”

V pražském Karolinu se pak 17. května bude konat konference s názvem Odvahou k úspěchu aneb konec českého komplexu?, která na Cenu Arnošta Lustiga přímo navazuje.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář