Domů » Nakládání s odpadní vodou snadno vyřeší správně vybraný septik

Nakládání s odpadní vodou snadno vyřeší správně vybraný septik

od Lukáš Pecina
septik

Ne každá nemovitost je v dnešní době napojena na kanalizaci. Přesto to nemusí být neřešitelná problém. Naopak – snadnou cestou, jak si zajistit odvod odpadních vod je septik. Tato metoda je osvědčená jako velmi provozně nenáročná a efektivní. Jak ale postupovat při samotném výběru septiku?

Jaké má septik výhody?

I oblast septiků prošla vývojem. Zatímco dříve byly běžné betonové žumpy Brno, dnes už se daleko častěji instalují plastové septiky. Oproti žumpě se v nich odpadní voda nehromadí, ale čistí se pomocí norných přepážek prostřednictvím sedimentace. Posléze ze septiku odtéká voda, takže není nutní zajištovat její vývoz. Jediné, co musíte následně řešit, je pouze kal. Oblíbené jsou septiky i pro své nízké náklady na provoz a také minimum údržby nebo nenáročnou instalaci. Navíc se takto dají odpadní vody řešit nejen na chatách a chalupách, ale třeba i trvale používaných rodinných domech.

Jak vybrat vhodný septik?

Vyplatí se dbát na to, aby byl tříkomorový, a tyto komory byly od sebe vodotěsně oddělené. Tak bude zajištěna skutečně efektivní filtrace znečištěné vody. Komory je také navíc třeba zpřístupnit pro vybírání vytvářejícího se kalu. To budete muset zajistit přibližně jedenkrát do roka. Klíčové je zaměřit se také na vhodný materiál nádrže. Jako ideální se jeví například extrudovaný polypropylen. Dalším faktorem může být také tvar – to už je zcela na vás a možnostech vašeho pozemku. Nezapomeňte si obstarat také stavební povolení. Také při vyprazdňování septiku je nutné zajistit si povolení. O tom všem by vás však měl informovat  prodejce septiku, který zná aktuální legislativu a její požadavky.

Vyberte vhodného dodavatele

Ideální je, pokud se dodavatel může sám na pozemek dostavit, prohlédnout jej a zhodnotit, zda jsou septiky vhodným řešením. Může poradit i s volbou materiálu nebo tvaru nádrže.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář