Domů » Nebojte se experimentovat, černá barva dodá koupelně eleganci

Nebojte se experimentovat, černá barva dodá koupelně eleganci

od Lukáš Pecina
černá koupelna

Při výběru obkladů a dlažby často automaticky saháme po světlejších odstínech. K dispozici jsou ale na trhu i obklady a dlažba v barvě černé, které dodají prostoru eleganci. Černou barvu v kombinaci se světlými tóny je možné klidně použít i do menších prostor. Jak ji správně vybrat a kam ji umístit vám poradí architekt.

 

Černá barva obecně pohlcuje světlo, a proto se jí v interiéru většina z nás vyhýbá. Pokud ji ale volíte s rozmyslem, působí velmi elegantně. Černá je totiž klasika, a to nejen v módě, a v kombinaci se světlými tóny, je nadčasová. „Černá dlažba ubírá světlo, proto je potřeba ji v interiéru dobře rozvrhnout. Velmi záleží na tom, jak máme v místnosti umístěná světla, pokud budou směřovat na podlahu, musíme počítat s tím, že tmavá podlaha světlo značně pohltí. Velmi také záleží, zda je dlažba matná nebo lesklá. Lesklá dlažba nebo obklad dodá interiéru pocit luxusu, reflektuje světla, odrazem vytvoří prostor a zvětší ho, matná ho naopak zintimní. Lesklá černá dlažba dokáže vytvořit velmi zajímavé efekty, například v kombinaci s bodovými světly, která vytvoří na podlaze jakési nebe světelných bodů,“ uvádí architekt Michal Janků, konzultant značky Jika.

Pokud zvolíme černou dlažbu na podlahu, stěny je vhodné doplnit světlým obkladem. Tato kombinace zajistí, že místnost bude působit opticky větší, černá dlažba jí dodá zajímavý akcent luxusu. A stejně tak obráceně, při volbě černých obkladů volíme na podlahu světlejší dlažbu. Neměli bychom ani zapomínat na černou mozaiku, která může být zajímavým doplňkem nebo naopak dominantou celého prostoru.

 

černá barva v koupelněMozaika patří odjakživa mezi královny koupelen, ale své místo si najde také v kuchyni. Zde však musíme počítat s tím, že černá barva bude zdůrazňovat nečistoty. „Černou dlažbu bychom neměli dávat do míst, kde se očekává špinavý provoz, jako je například předsíň, nebo terasa, protože na ní nečistoty budou více vidět. Pokud zvolíme černou dlažbu nebo obklad do koupelny, musíme počítat s tím, že na ní bude více vidět například zubní pasta. V potaz bychom měli vzít i tvrdost vody, kdy by na dlaždicích mohl ulpívat vodní kámen, což pak působí našedle. Obecně se lépe bude čistit černý lesklý povrch než matný,“ uvádí dále architekt Janků. V  případě znečištění však stačí dlažbu a obklady omýt teplou vodou.

Značka Jika nabízí ve svém portfoliu černý obklad například v sérii Whites Brillo negro o rozměrech 25 x 70 cm. Skvěle ho doplní pruhovaný obklad Whites Dekor Trip negro ve stejném rozměru a listela Trip negro s rozměry 5,5 x 70 cm ze stejné série. Tmavou dlažbu nabízí série Industria v odstínu negro formát 50 x 100 cm, nebo Di Pietra marengo ve formátu 60 x 60 cm připomínající černý mramor. Černé mozaiky vhodné i na podlahu jsou například Arty mozaika black o rozměrech 30 x 30 cm, Arty Petronio negro 30 x 30 cm, nebo Arty Juliano negro o rozměrech 30,5 x 30,5 cm s efektem skládaných kamenů.

O značce Jika: Značka Jika patří mezi přední české výrobce koupelnové keramiky, obkladů a dlažeb. Firma vznikla roku 1878, kdy byl ve Znojmě založen první evropský závod na sanitární keramiku a nádobí. Pro své zákazníky je JIKA symbolem tradice a kvality. JIKA nabízí kompletní řešení pro vaši koupelnu, ať už disponujete velkým prostorem, nebo potřebujete šetřit každý centimetr. Více informací naleznete na www.jika.cz.

 

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář