Domů » Systémy stínění a další doplňky pro vaše nová okna

Systémy stínění a další doplňky pro vaše nová okna

od Lukáš Pecina
rolety

Při rekonstrukci domu či bytu často měníme také stará okna za nová, obvykle plastová. Okno, to však není pouze okenní rám a křídla, ale také mnoho doplňkových systémů, které je potřeba namontovat nebo se nám mohou hodit ke zpříjemnění prostředí v domácnosti. Je na vás, které z nich se rozhodnete zvolit.

Co je nezbytností

Kde však volbu nemáte, je pochopitelně parapet, který musí mít okno vždy. Ten je jak vnitřní, tak venkovní. Venkovní je hlavně z funkčních důvodů, aby voda nestékala na fasádu, vnitřní naopak spíše z těch estetických. V obou případech jej vsazujeme až po ukotvení okna. Venkovní se dává zpravidla na lepidlo a může být z pozinkovaného plechu nebo také z hliníku. Každá nabídka parapetů dnes již samozřejmě zahrnuje parapety rovnou lakované ve vámi zvoleném odstínu. V případě hliníkových variant se používá eloxovaný hliník, barva tak je pevně spojena s podkladem a je zde nižší riziko jejího sloupání po čase.

Vnitřní parapet je zpravidla na výběr plastový nebo laminátový. Plastový se používá zejména do vlhkých prostor, jako jsou koupelny, ale je na vás, kam jej všude dáte. Laminátový pak do běžných obytných prostor.

Co vám vytvoří domácí pohodu

Naopak volitelným doplňkem k oknům jsou různé systémy stínění. Ty mají nejen funkční, ale také dekorativní aspekt. Z hlediska funkce odstíní ostré sluneční paprsky, z hlediska dekorace mohou nabídnout různé vzory a materiály. Velice populární jsou v poslední době rolety. Ty máme:

  • Vnitřní
  • Venkovní

Vnitřní rolety nabízejí širokou paletu barev a materiálů, lze tak s nimi velmi pěkně ozvláštnit interiér. Než se ale rozhodnete, jaké zvolit rolety, zvažte také ty venkovní. Umějí zcela zatemnit okna. Kromě toho mohou mít funkci rovněž bezpečnostní. Záleží na tom, jaký model si zvolíte. Běžně jsou ovládány dálkově, takže se při jejich ovládání nemusíte namáhat. Drobnou vadou na kráse je vyšší cena oproti vnitřnímu řešení.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Vložit komentář